Любомир Атанасов и Петър Дяксов са сред най-успешните пловдивски предприемачи. Двамата започват да развиват собствени бизнеси преди повече от десет години, а преди пет обединяват дигиталните си агенции SEOMAX и Tendrik, и започват заедно да ги ръководят. Вдъхновяващи лидери са за своя екип от над 50 човека, както и двигатели за развитието на дигиталните технологии и онлайн търговията в страната. Преди броени дни обявиха придобиването на дялове в утвърдената и иновативна платформа за онлайн магазини GombaShop.
С двамата пловдивски предприемачи разговаряме за силата на партньорствата, същността на дигиталния маркетинг и за това какви трябва да бъдат лидерите на младите хора.
Г-н Дяксов, как един млад човек, който завършва висшето си образование в Англия и има редица възможности за кариерно развитие на Запад, решава да се завърне в родния Пловдив и да основе собствен бизнес?
Решението ми да се обучавам на запад беше провокирано от желанието ми да взема най-доброто от образованието във Великобритания, а след това с наученото да допринеса за развитието на моя роден град Пловдив. Въпреки че пред мен стоеше възможността да заработя за хубава международна компания, никога не ме е блазнела идеята да изкачвам корпоративната стълбичка и да бъда добър служител в нея, независимо че заплащането беше привлекателно. Винаги съм искал да създам нещо мое в България, което да развия и на международната сцена.
Г-н Атанасов, Вие също сте от Пловдив. Защо решихте да останете и да се развивате в родния град и какви са позитивите на това да градиш бизнес в общност, която познаваш добре?
Аз никога не съм мечтал да живея в чужбина. Вярвал съм, че човек може успешно да вади приходи тук в родната си държава и да ги харчи в чужбина.
Да градиш бизнес в общност, която познаваш добре, има множество позитиви. На първо място бих посочил създаването на доверие и лоялност сред клиентите, което е в пъти по-лесно, тъй като хората те виждат не само като предприемач, но и като част от тяхната общност.
На второ място – разполагането с по-широка мрежа от контакти и партньори, които могат да подпомогнат развитието на бизнеса. И не на последно място, бих посочил, че инвестицията в родния град допринася за развитието на местната икономика и подобряването на качеството на живот на съгражданите ни. Този аспект на социалната отговорност е изключително важен за мен и ми дава допълнителна мотивация да продължавам да се развивам и да работя в тази посока.
Вие сте успешен екип, който се е доказал в годините като лидер в сферата на дигиталния маркетинг. Как започна всичко – как се запознахте и как решихте да обедините сили в обща компания?
Петър Дяксов: Ние двамата стартирахме паралелно и всеки от нас измина свой собствен път. Моят път започна с развитието на собствен проект, благодарение на който успях да натрупам значителен опит в SEO и дигиталния маркетинг. Като естествено продължение на знанията и уменията, които вече бях усвоил, през 2015 година създадох моята дигитална агенция, която носи името Tendrik. По това време моят основен конкурент в Пловдив беше дигитална агенция SEOMAX, създадена от Любомир Атанасов. Така, ръководейки двете водещи дигитални агенции в града, си зададохме въпроса какво би станало, ако вместо да се конкурираме – се обединим и станем партньори. Дадохме отговора на този въпрос в началото на 2019 година, когато официално обединихме екипите си, умения и ноу-хау, и от тогава управляваме най-голямата дигитална агенция в Южна България – SEOMAX.
Предизвикателство ли е да направиш сделка по сливане на два успешни бизнеса, всеки със свой екип и визия за развитие?
Любомир Атанасов: Определено е предизвикателство, но много зависи от големината на екипите. Колкото по-малка е компанията, толкова по-личен е процесът и толкова повече се влиза в детайли. Процесът по сливане е плавен. Започва се от синергията на управителите, които трябва да създадат собствена визия, да мислят в една посока и да направят общ план, който да следват и който да бъде доказан във времето.
След това синергията се предава и на екипите, според мен най-добрият вариант да се случи това е посредством тийм лидер или т.нар. стейкхолдъри. Това са специалисти, които са в компанията от дълго време, познават я и изповядват ценностите й.
Трябва да се вземе предвид, че сливането на компании с малки екипи отнема между 6 и 12 месеца, и времето се увеличава пропорционално с големината на компаниите, като при големите компании този процес може да отнеме между 2 и 3 години. Важно е да подчертаем, че освен сливането на екипите е важно и сливането на процесите, защото всяка компания има собствен стил, комуникация и пулс.
Знаят ли клиентите как всъщност работи дигиталният маркетинг и налага ли ви се често да „обяснявате от нулата“ на клиентите що е то SEO и колко време отнема на един бизнес да добие популярност в дигиталната среда?
Любомир Атанасов:В началото на нашия бизнес се налагаше често да обясняваме, но истината е, че с времето това почти не се случва, защото SEO е тенденция, която все повече бизнеси припознават още в началото.
Например компаниите на запад още от първия ден на стартиране на бизнес плана си залагат SEO, както и дигитален маркетинг – каналите, чрез които ще привличат клиентите си.
В страната започнаха да се организират все повече конференции на тема „Дигитален маркетинг“ и eCommerce като Digital4, които ние организираме и провеждаме вече в 15 града на страната. Чрез тях ние събираме представители на бизнеса в различните градове на страната, които научават иновациите в digital сферата, както и предимствата, които SEO носи на бизнеса. Колкото по-запознат е клиентът, толкова по-добре се случват нещата, които правим в дигиталната агенция.
Какви са Вашите очаквания от все по-сериозното навлизане на изкуствения интелект (AI) в дигиталния маркетинг? Ще улесни ли той Вашата работа или ще Ви създаде повече пречки?
Петър Дяксов: AI вече промени доста нещата в ежедневието на всички, като една от най-основните промени в дигиталния маркетинг е свързана с улесняване и подпомагане работата на дигиталните маркетолози, като им помага да са значително по-производителни.
Например AI се използва при генериране на различни текстове, идеи, дори помага при различни проучвания. По този начин всъщност той улеснява работата на маркетолозите. Много специалисти бяха скептични, но AI може да генерира доста интересни идеи и дори маркетинг концепции, които могат да доведат до много добри резултати. Очакванията са все повече маркетолози да интегрират различни AI инструменти, с които да улеснят работата си.
Наскоро придобихте 25% от най-популярната и утвърдена SaaS платформа за онлайн магазини в България – GombaShop. Как се стигна до тази сделка и каква е Вашата визия за развитието на платформата?
Любомир Атанасов: До сделката се стигна след дългогодишни партньорски отношения със SuperHosting.BG и GombaShop. Вследствие на наши действия, доказани във времето, успяхме да създадем синергия и да се докажем като подходящи специалисти, която да влязат в управлението на SaaS платформата.
Нашата мисия, върху която работим от години по различни начини, е да подпомагаме и развиваме еCommerce и digital бранша в страната. В комбинация с опита и контактите, които натрупахме, ще направим GombaShop още по-успешна. Визията ни за развитие на платформата е това да се случва поетапно. Наели сме няколко ключови специалисти, които да спомогнат за по-бързото задвижване на колелото, като сме създали и процесите за развитие. Отделихме и достатъчен ресурс за програмисти, които ще ни помогнат да въведем няколко иновации, да надградим платформата и да я качим на следващото ниво. След това планираме увеличаване на присъствието на българския пазар, а по-късно и увеличаване на пазарния дял в Източна Европа.
За шеста поредна година организирате конкурса Digital Stars, който отличава най-добрите млади маркетолози от страната. Разкажете ни повече за Вашата мисия да популяризирате възможностите за кариерно развитие в дигиталната сфера сред младите.
Петър Дяксов: Дигиталният маркетинг стана предпочитана професия и много млади хора искат да градят кариера в тази сфера, но той е многопластов и има много кариерни възможности, в които специалистът може да се развие. Това предполага и различен тип експертиза, която му е необходима, за да може да стане добър в направлението, което е избрал.
За съжаление по-младите маркетолози, колкото и умения да имат, колкото и бързо да се развиват, на тях им е много по-трудно да се отличат сред своите колеги с повече опит. Именно чрез конкурса Digital Stars целим да намерим, покажем и подкрепим младите хора, които се справят изключително добре и дават много добри резултати в проектите, по които работят. Искаме да ги стимулираме да продължават да се развиват в тази сфера и да покажем, че въпреки липсата на богат опит, се справят много добре и заслужават отличие.
Вие работите с много млади хора – какви според Вас са съвременните лидери, които младите следват и на които искат да подражават?
Любомир Атанасов: Според мен младите хора имат нужда от примери. Нямат нужда от шефове и мениджъри, които да им казват какво да правят. Те имат нужда от хора, които с примера си да им показват, че нещата се случват, ако си достатъчно упорит и не се отказваш. Младите имат нужда от лидери, но не само такива, които са на върха на компанията. Най-успешните лидери са вътре в отделите и не винаги ги оглавяват. Те са онези колеги, към които се обръщаш и получаваш подкрепа. Според мен хората искат да подражават на хора, които са човечни и им помагат заедно да израснат.
С поглед напред, каква е общата Ви визия за развитие на компанията?
Петър Дяксов: Развитието на екипа е един от основите ни приоритети и наша визия. Планираме въвеждане на различни автоматизации и технологии, които да подпомогнат продуктивността и ефективността на колегите ни.
Любомир Атанасов: Настоящето на дигитална агенция SEOMAX е това, което планираме и за което работим от няколко години. Нашата следваща цел от една страна е повишаване качеството на клиентите, чрез повишаване и на нашата експертиза в България, а от друга е разрастване на международния пазар, където можем да бъдем полезни в направление дигитален маркетинг, SEO, Meta и Google Ads, уеб и графичен дизайн. Успешно помагаме на много български компании, които искат да излязат на международния пазар, както и на чуждестранни компании, които имат нужда от нашата експертиза.