Павел Езекиев е сериен предприемач и автор на документални и рекламни продукции.
Завършил е “Финанси” в Бостън, има специализации в Париж и Амстердам. Основател на инвестиционната група “Нео инвестмънтс”. Съосновател на “Софика груп” – първия международен контактен център в България , сериен предприемач и стартъп инвеститор. От 2002 г. до 2004 г. е изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции.
Работил е в отдел “Инвестиционно банкиране” на Дойче банк в Лондон като старши специалист по корпоративни финанси. През 2006 г. оглавява българския офис на банката. През 2007 г. напуска, за да стане съосновател на рисковия инвестиционен фонд NEVEQ.
Към момента участва в управлението на 3 фонда за рискови инвестиции – NEVEQ, Neo Ventures и Neo Gravity.
Какъв ще бъде фокусът във Вашата работа в следващите 5 години? Кои сектори следите отблизо и къде виждате най-голям потенциал за скалиране?
Фокусът ни ще е да посрещнем адекватно промените във финансовата индустрия, която е все по-изложена на повече на брой и по-сложни за управление на рискове инвестиционни възможности. От една страна, свръхрегулацията в индустрията цели запазване на правила и на прозрачност на капиталите, които може да имат противоречив произход и цели, все по-трудни за разпознаване. От друга, възникват нови инвестиционни възможности поради промените в отношенията между икономическите сили (развити спрямо развиващи се страни) и промените, предизвикани от иновации в технологиите, използвани в телекомуникации, анализ и управление на данни и търговията.
Нуждите на клиентите на Нео, както инвеститори във фондовете ни, така и на предприемачи, чиито проекти сме подкрепили, са предвидимост на доходоносността от портфейла ни от deep tech и по-традиционни бизнеси, както и прецизност и дискретност. Всички се нуждаят от стабилни ориентири в тази нова среда на повече рискове и възможности и фокусът ни ще е да извлечем максимален ефект от инвеститорската мрежа на Нео, която се състои от професионалисти в “горещи” сектори и пазари.
Следим секторите комуникации, IOT, биотехнологии, както и пресечните точки между дигитални и промишлени индустрии, с фокус здраве и автономност на потребителите от установили се монополи. Например, има нови бизнес модели, които прехвърлят контрол в здравеопазването от регулатора, болниците и застрахователите към пациента. Наблюдаваме и индустрии в зародиш, такива които не включват изкуствени материали и не ползват процеси и практики, създаващи вреда спрямо биологичните и социални баланси.
Търсим възможности извън развитите региони, каквото са балканските столици. Инвестираме в места като Ниш, Патра, Варна. Структурата ни позволява гъвкавост в географско от отношение, както и в секторно. Високотехнологичният ни фонд (deep tech fund) създава подфондове, които могат да споделят конкурентно ноу-хау от лидери във високите технологии към стартъпи в по-традиционни сектори.
Планирате ли изменения в структурата и регионалния фокус на фондовете, които управлявате?
Структурата на фондовете ни е гъвкава и позволява ритмично набиране на капитал и разпределение на дивиденти. Нео Венчърс е инвестиционен фонд от второ поколение, създаден с цел да даде достъп на български инвеститори към бързорастящи сектори в периферни спрямо ЕС пазари, встрани от рецесионни и инфлационни тенденции. Първото ни поколение фондове, New Europe Venture Equity, подкрепиха 20 български компании в разрастването им в САЩ и Индия, и успешно излязоха от 15 компании чрез продажби към стратегически инвеститори и борси.
Какъв е пътят за развитие на регионите в България и могат ли инвестиционни фондове като Вашия да имат ключова роля в икономическия растеж на районите?
Смятаме, че доста от регионите в България предлагат много повече за икономическото развитие на страната, отколкото се знае за тях и търсим активен контакт с предприемчиви и дръзки личности и общности, с които можем да взаимодействаме и имаме общи ползи и цели. Изследваме възможности за подкрепа на единични екипи и проекти, както и на публично-частни партньорства на проектна база.
Как се създава успешен мултикултурен екип в бизнес като Вашия?
Чрез внимателна селекция на хора спрямо цели, редовна атестация и ротация на отговорностите и компенсирането им с пазарни доходи и дял в бизнеса. Членовете на екипа ни са от България, Канада, Китай, САЩ и Уругвай. Те носят богат културен и бизнес опит, с които допринасят към портфейла и инвеститорите ни, и взаимно се обогатяват в професионален план.
Кои са успехите, с които се гордеете най-много?
Работим “тихо” и се опитваме да даваме видимост на успеха ни единствено и само през светлината на успехите на предприемачите, които подкрепяме с капитал, идеи и контакти.Създадохме и управлявахме успешно първият в България инвестиционен фонд, NEVEQ, който върна с печалба вложените капитали, а компании като Ваянт, Ексайтел и ЕндюроСат са три бизнеса, които нямаше да успеят да пораснат толкова добре без нас в критични за развитието си фази.
От кои предизвикателства по пътя си научихте най-много в професионален план?
Най-голямото предизвикателство пред професионалния инвеститор е да устои на изкушенията за бърза и лесна печалба, с цена на компромиси спрямо професионална етика и прозрачност.
Снимка: Bloomberg TV Bulgaria