Теодора Иванова Нончева е родом от гр. Гълъбово, обл. Стара Загора. Средно образование завършва в ТГ „Княз Симеон Търновски“ в гр. Стара Загора, специалност „Икономическа информатика“. Бакалавърска степен придобива от Икономически университет-Варна, специалност „Информатика“. Има завършена магистратура с профил “ Бизнес информатика с английски език“ от Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“.
Има дългогодишен опит в сферата на образованието, в качеството си на учител, обучител и хоноруван университетски преподавател. Към момента е заместник областен управител на Стара Загора.
Хората в региона Ви познават като активна и всестранно развита личност. Разкажете ни малко повече за Вас. С какво сте се занимавали, преди да влезете в Областна администрация- Стара Загора?
В последните няколко години се занимавах с много неща и дейности, които следваха своя логичен ред и ме научиха на много.
След като завърших бакалавър във Варна, реших да се върна в моя роден град Гълъбово,по-известен като енергийното сърце на областта. Там живях няколко години с моето семейство.
Докато бях там, развивах собствен бизнес. Моя мечта бе да бъда фотограф. Много бързо се реших да стартирам този бизнес, за мое щастие имах и подкрепата на моя мъж. Една година бях фотограф в собствено студио. Тази работа ме срещна с много хора и ме научи на много.
След това обаче се появи съвсем различна възможност за професионално развитие, която намерих за изключително интригуваща – да стана учител.
Фотографското ми студио се намираше съвсем близо до едно училище и много обичах, когато родителите водеха своите деца при мен и имах възможност да си общувам с тях. Това много ме зареждаше.
Бях учител в продължение на две години. Много ценен и наситен с емоции период за мен.
Последва пауза, в която се отдалечих за кратко от учителската професия и се развивах в друго поприще, но учениците ми липсваха много. Затова не се колебах дълго и реших да се завърна към образователната сфера, този път обаче в областния център – Стара Загора.
По природа съм много любознателна и вярвам, че човек се учи цял живот. Поради тази причина никога не съм пропускала възможност да науча нещо ново и след това да го приложа на пратика, или да предам знанието на моите ученици и колеги.
Поради тази причина се съгласих да стана и обучител на учители. В този период обучавах студенти и учители от цялата страна.
След това влязох в политиката и в качеството си на заместник областен управител на област Стара Загора съумях да пренеса своя позитивизъм, откритост и умение да си колаборирам с всички заинтересовани страни и в това начинание.
За последните 4 години в Асоциация IT Стара Загора са реализирани над 60 инициативи и са достигнати пряко над 2000 човека в Стара Загора и региона. Разкажете ни повече за тези инициативи и Вашата мотивация да ги подкрепяте, и да променяте общността към по-добро.
Работим усилено за това IT сърцето на България отново да бъде Стара Загора.
Много млади хора се завръщат в града и стартират бизнеси в сферата на информационните и комуникационни технологии. Основният проблем обаче е липсата на квалифицирани кадри, които да работят в тези компании.
В тази връзка, предприемачите от региона решиха заедно да открият училище, което да подготвя кадри в областта на ИКТ. Така се стигна до откриването на Професионална гимназия по компютърни системи и математически анализи „Проф. Минко Балкански“.
Радостното е, че цялата общност работи заедно, за да популяризира своите дейности, да помага на младите хора от региона да се развиват в IT сферата, както и да привлича нови инвеститори в Старозагорско.
Друга дейност, която екипът на Асоциация IT Стара Загора извършва, е организацията на технологичния фестивал Zara Tech Spring.
От Асоциацията организират и безплатни семинари с реномирани лектори всеки месец на различни теми, свързани с предприемачество и информационни технологии.
Казват,че една успешна и добре уредена държава се познава по качеството на нейното образование, здравеопазване и социални услуги. В тази връзка, кои според Вас са най-големите „пробойни“ в образователната система в момента, които имат нужда от спешно подобрение?
Най-нужна е мотивация на заинтересованите страни. Истината е, че всички знаят и могат, въпросът е какво ги мотивира да свършат определени задачи и да привлекат и други хора да се присъединят към тези дейности. По начин, по който да има дълготрайно въздействие върху учениците и тяхното по-нататъшно развитие в живота.
Моята мечта е системата да се промени до такава степен, че да не е разделена на отделни дисциплини – като български език, математика, история и т.н.
Бих искала да видя как всички преподаватели заедно влизаме в час и преподаваме заедно, работим заедно по различни проекти. Да имаме един интердисциплинарен подход, в който учениците да не виждат ясно изразена граница между предметите, а да ги виждат като едно цяло, което е взаимосвързано.
Крайната цел е учениците да могат да прилагат на практика полученото знание.
Какво от западния модел на образование бихте взели и приложили тук?
Нещо, което разбрах наскоро и ме изненада е ,че на много места на Запад няма „постоянни“ гимназии като тук. Там образованието се адаптира според нуждите на пазара на труда.
Както например тук се създаде училището за компютърни технологии, тъй като имаше нужда от такова учебно заведение, което да обучава високовалифицирани кадри, така и на Запад обучават определен тип кадри в продължение на няколко години, според нуждите на пазара. След това местят гимназията на друго място, където има нужда от такъв тип професионалисти.
Имате пряк поглед над младите хора от т.нар. Поколение „Z”. Какъв е най-ефективният образователен подход за работа с тях?
Аз спечелих само и единствено с отношение и доверие. Под отношение имам предвид уважение към учениците. Показвах уважение към тях и в замяна получавах същото. Убедих се, че по този начин те са по-добре мотивирани и по-ентусиазирани да учат и да се развиват. В много ситуации съм била уверена, че мога да разчитам на тях повече, отколкото на възрастни хора.
Как мотивирате колегите си в Областна администрация-Стара Загора и успяхте ли да създадете добър екип?
Моят начин на работа е еднакъв – аз винаги подхождам с уважение и се стремя да изградя доверие с хората срещу себе си. Същото получавам и аз като отношение от колегите и съм щастлива, че успяхме да изградим един сплотен и ефективен екип, който постига успешно заложените цели и работи за благото на жителите на област Стара Загора.
Не смятам, че е нужно да бъда типичния ръководител, за да ме уважават и да следват моя пример. Аз съм по-скоро приятел и партньор на своите колеги.
В началото, когато постъпих на работа в Областна администрация, имах своите опасения, че системата и процедурите са закостеняли и тромави. Когато навлязох по-сериозно в материята обаче, разбрах колко бързи, ефективни и човечни са хората, работещи в администрацията. Освен че умеят да подготвят документи за секунди, те се стремят да улеснят гражданите и винаги се стараят да изготвят нужните им документи във възможно най-кратък срок. Винаги се съобразяват с хората – ако например човекът е дошъл от по-далечен град, ще направят всичко възможно да изработят нужния документ веднага, за да не се връща той отново.
Има ли добра комуникация между Областна администрация и Общината в момента?
По-скоро да. Аз съм такъв тип човек, че много често се допитвам до тях по определени въпроси и дори пренасочвам инициативи или идеи на граждани към тях, когато преценя, че те са най-подходящият партньор за реализация на определена инициатива.
Ние живеем в една общност – за мен е логично да търсим най-ефективния начин да си сътрудничим, в името на гражданите и на развитието на областта.
За каква Стара Загора мечтаете?
Мечтая за повече оживление – повече млади хора, които избират да останат и да развиват родните си места.
За област Стара Загора като притегателен център за туризъм – с по-развити и разнообразни туристически продукти и услуги.
Мечтая и за по-добро сътрудничество и общи инициативи между регионите – както за областите в Югоизточен регион, така и за туризма в район „Тракия“. Комуникацията е ключова за бъдещото правилно развитие на регионите.