Цветомир Стефанов и неговата премиум крафт бира от Северозапада

Северозападна България е известна със своя колорит, а жителите на този красив край са и популярни ценители на качествените напитки.  Едни от най-обичаните винени сортове идват именно от този край (като врачанския мискет и гъмзата), но по-малко известно е, че освен висококачествено вино и пивка ракия, в Северозапада се произвежда и уникална крафт бира.

Идеята за създаването на бранда „Чипровско пиво“ е на 21-годишния Цветомир Стефанов, който е родом от Чипровци.

От първата сварена у дома и в тенджера бира през 2018 г., когато Цветомир е само на 16 години, през първите продадени 500 бутилки на Фестивала на чипровския килим и фурора, който прави тогава, до днес – с авторски рецепти за бира, бирени турове в родния Чипровци и лоялни фенове на бранда.

Разговаряме с Цветомир за предизвикателствата пред младите предприемачи, за дръзките идеи и за силата на общностите.

Разкажи ни повече за бранда „Чипровско пиво“. Какво те накара да произвеждаш точно занаятчийска бира в един регион, известен със своите традиции във вино и ракия производството?

Запален съм още от малък по производството на традиционните за нашия край алкохолни напитки – вино и ракия. Прекарвал съм дни от лятната ми ваканция, помагайки край казана, мачкал съм грозде, мил съм с часове бурета и бидони. Но моята предприемчивост и желанието да се отличавам от другите ме наклониха да търся нови хоризонти. Четейки повече за процесите около ракията и виното във форуми в интернет, попаднах на тема, свързана с домашното пивоварство.

Оттам тръгна всичко – учене на базовата теория, закупуване на първите суровини, подготовка на оборудването, самата първа варка. Стигаме до днес, когато пивоварната вече работи и радва феновете на пенливата напитка. През своя житейски път съм варил и боза, произвеждал съм и медовина /това бе и курсовият ми проект за завършване на средното ми образование/. Накратко казано, от целия широк спектър алкохолни напитки, бирата зае най-голямо място в сърцето ми.

чипровско пиво пивоварна

Какви бяха най-големите предизвикателства, когато стартира бизнеса?

Най-трудна бе регистрацията (лицензирането) на производството. Тази дейност е силно администрирана и се контролира от голям брой институции. Отне ни 1 година и 4 месеца – от наема на помещението до получаване на последния лиценз, с който получихме право да започнем дейност. За сметка на това имахме време, което ни позволи да усъвършенстваме качеството и да експериментираме с нови рецепти.

Какви са предимствата на това да стартираш и развиваш бизнес в по-малкия град?

Като предимство можем да отчетем това, че в малкия град, особено в такъв като Чипровци, имаш силна местна общност зад гърба си. Животът в малкия град обикновено е спокоен, на моменти дори еднообразен. Хората тук се радват, когато нещо се случва и се стараят да помагат с каквото могат, да бъдат част от движението. Усещам го в безброй споделяния, в реакциите и коментарите в социалните мрежи. Местните хора припознават себе си в бранда „Чипровско пиво“ и го чувстват като лична гордост и постижение. Редица гости на града са стигнали до нас именно чрез насоките на наши съграждани.

Друг плюс е, че местната администрация е близо до теб и по-лесно влизаш в контакт с нея, в сравнение с големия град.

Да не пренебрегваме и ниските цени на имотите и наемите.

чипровско пиво

Работиш заедно с твоя баща и чичо в „Чипровско пиво“. Какви са позитивите на семейния бизнес?

Бизнесът ни е семеен „от главата до петите“. В пивоварната работим аз, баща ми и чичо ми. В нашия хотел-механа се включват и майка ми, и сестра ми. Работата в семейна среда има своите плюсове и минуси. Аз смятам, че повече са позитивите. Работейки с членове на семейството, знаеш, че никой от тях няма да те предаде и че всеки дава максимума от себе си, работейки за общата кауза. Честа практика е родителите ми да си вземат отпуски от работа, за да се включат в бизнес задачите около Чипровско пиво. Не мога да си представя по-мотивирани и самоотвержени колеги.

чипровско пиво

Визията на бранда е инспирирана от народните шевици, които са неизменен елемент от чипровските килими. Какво ти дава на теб общността и традицията, което можеш да пренесеш и в бизнеса?

Неслучайно брандът носи името „Чипровско пиво“. Бирата е вплела в себе си всички ценности на родния край. Правим пивото занаятчийски, на ръка, с много мерак. Така както сръчните чипровски килимарки тъкат килимите. Мотивите на килима, централна част на повечето ни маркетингови елементи, в комбинация с балансираното пиво, носят допълнителна хармония и спокойствие на консуматора. Благодарение на общността, традицията, Чипровци като цяло, брандът е това, което е в момента.

Какво е за теб Чипровци в 3 думи?

Гордост, мотивация, богатство.

Какви са плановете за развитие на бранда за следващите 5 години?

На първо място искаме да увеличим капацитета на производство и да разширим спектъра на предлаганите услуги. Вече сме направили първите крачки в тази посока. От една година развиваме хотел-механа, където освен нашето пиво, предлагаме местни гозби и нощувки. Провеждаме и бирени турове в пивоварната. Ние виждаме в „Чипровско пиво“ не просто продукт, а цялостно изживяване.

На този етап предлагаме пивото главно на локално ниво. В следващите години ще работим върху това да излезем от рамките на Северозапада и София. Ще направим пивото по-достъпно за хората от цялата страна. Ще започнем да предлагаме онлайн поръчки през собствен сайт /на този етап пивото може да се поръча по телефон или на лично съобщение, в нашите социални мрежи/.

Последно, но не на последно място – застъпване на зелени практики и намаляване на вредата върху околната среда. Главното нещо, върху което работим около тази цел в момента, е възможността бутилките да се използват отново. Срещаме доста трудности в тази посока на този етап, но следващите години със сигурност ще променим това.

 

Цветомир Стефанов на 21 години. Завършва основно образование в ОУ „Петър Парчевич“ – Чипровци, а средно образование завършва в ФСПГ „Васил Левски“ – Монтана.

С придобита професионална квалификация за специалност „Производство на алкохолни и безалкохолни напитки“ (трета квалификационна степен).

В момента учи в УНСС, специалност „Маркетинг“.

Собственик и управител на „ЧУШКАРЕВ“ ЕООД /фирмата зад Чипровско пиво/ и  „Михалкови и син“ ЕООД /фирмата зад хотел-механа „Павлова къща“/.

 

Абонирай се

Препоръчани:

За бъдещето на здравеопазването в регионите с д-р Филип Хитов

Д-р Филип Хитов е ортопед-травматолог, възпитаник на Медицинския университет...

Бъдещето на електронните услуги и дигитализацията на бизнес процесите в България до 2030 година

На 8 октомври, експерти обсъждат глобални тенденции, нови регулации...

Schmitz Cargobull избра България за първия си сервизен център в Централна Европа

Първият собствен сервизен център на Schmitz Cargobull в Централна...

Оръжейният завод „Арсенал“ отбеляза 100-годишнината си в Казанлък

С богата празнична програма и редица активности един от...

EuShipments.com и CloudCart с ново партньорство

ЕuShipments.com и CloudCart влизат в партньорство, което цели да...