Виктория Христова е изпълнителен директор и председател на УС на Фонд на Фондовете (ФнФ).
Тя се присъединява към екипа на Фонда на фондовете през май 2019 г. след 18 години професионален опит в сферата на корпоративните финанси. Започва своята кариера от експертна длъжност, като през годините преминава през различни мениджърски позиции в няколко от системните банки в България.
Управлявала е дългов портфейл на големи български и международни корпоративни компании. Нейните отговорности са обхващали изготвяне и структуриране на кредитни сделки, финансов и пазарен анализ, оценка на видовете риск, както и генериране на клиентски бизнес за банковата институция. Участвала е в процесите на сливане и придобиване в банковата сфера в България.
Виктория Христова има бакалавърска степен със специалност „Финанси“ и магистърска степен по бизнес администрация (EMBA).
Каква е равносметката за програмен период 2014-2020 г. и с какви амбиции навлизате в новия програмен период 2021-2027 г.?
През програмен период 2014-2020 г. Фонд на фондовете успешно изпълни своята роля като водещ институционален инвеститор в България, осигурявайки значителен финансов ресурс за развитие на бизнеса и регионалното развитие. Над 3540 крайни получатели бяха подкрепени с публичен ресурс, като ефектът е увеличение на БВП на България с 2.8 % и на заетостта с 5.4% с натрупване към края на 2023 г. спрямо сценарий без финансови инструменти.
Подкрепените над 300 стартъпи затвърдиха позицията на България като регионален лидер в Централна и Източна Европа по темп на растеж на капитала за дялови инвестиции, а финансираните общински проекти от Фондовете ни за градско развитие бяха основна част от инвестиционната им програма. Влизайки в новия програмен период 2021-2027 г., нашата амбиция е чрез увеличаване на усилията си да удвоим обема на публичните средства, насочени към финансови инструменти, от над 1 милиард лева до близо 2 милиарда лева и се фокусираме върху иновации, кръгова икономика и регионално сближаване.
Кои са най-важните и ценни уроци, които научихте за българската предприемаческа екосистема в изминалия програмен период?
Българската предприемаческа система се разви значително през последните години, като се радваме, че ФМФИБ беше катализатор за част от позитивните промени (подобрен достъп до капитал, учредяване на АИФ в България).
Един от най-ценните уроци, които научихме, е колко важна е бързата и целенасочена публична интервенция в ситуации на висока несигурност, като пандемията от COVID-19 и войната в Украйна. Чрез дяловите ни фондове и гаранционния финансов инструмент програма „Възстановяване“ успяхме да подкрепим близо 2200 предприятия в един от най-критичните моменти. Това потвърждава необходимостта от гъвкави финансови инструменти, които да отговарят навременно на нуждите на пазара.
Какви дейности ще бъдат подкрепяни от Фонда в новия период и в какви приоритетни области?
В новия програмен период, нашият фокус ще бъде върху подкрепата за иновации, кръгова икономика, енергийна ефективност и дигитализация. Средствата ще бъдат разпределени в ключови области като научно-изследователска и развойна дейност, цифровизация на предприятията, както и проекти, насочени към устойчиво използване на природните ресурси. Специален акцент ще бъде поставен върху развиващите се региони, където ще продължат да се насърчават проекти в областта на градската мобилност, културния туризъм, спорт и подобряване на градската среда.
Какви са акцентите при публичния сектор и възможностите за финансиране в новия период?
В новия програмен период, акцентът при публичния сектор ще бъде върху създаването на инфраструктура и услуги, които ще подобрят качеството на живот в регионите. „Фонд мениджър на финансови инструменти в България“ ЕАД планира да обяви през настоящото тримесечие обществена поръчка за избор на финансови посредници за изпълнение на финансов инструмент „Фонд за градско развитие“. Ще бъдат създадени няколко отделни фонда за градско развитие с общ размер на публичния ресурс, предоставен от ФМФИБ, от близо 513 милиона лева. Публичният ресурс е финансиран със средства по Програма “Развитие на регионите” (в размер на 442,7 милиона лева) и Програма „Kонкурентоспособност и иновации в предприятията“ (в размер на 70,9 милиона лева), като пилотно ще бъде прилаган принципа за интегрирани териториални инвестиции и използване на ресурс от различни програми. От тези публични средства 283 милиона лева са предвидени за Северна България. След избора на финансови посредници и привличането на допълнителен частен ресурс, очакваме ресурсът да нарасне значително.
Предвидено е фондовете за градско развитие да финансират проекти, които отговарят на условията на финансовия инструмент, чрез предоставяне на гарантирани заеми и безвъзмездна финансова помощ на крайните получатели за градско развитие, градски транспорт, ЕЕ на жилищни и обществени сгради, туризъм, култура и спорт. Проекти от образователната и здравната инфраструктура също ще бъдат допустими. Финансовите инструменти ще подпомагат местните власти и други публични институции при реализирането на техни стратегически проекти.
Разкажете ни повече за идеята да развивате акселераторски програми за младежко предприемачество.
Много сме радостни, че предстои да подпишем през есента споразумение за финансиране с управляващия орган на Програма Образование 2021-2027, чрез което ще структурираме дялови/дългови инструменти с фокус върху насърчаване на предприемачеството сред студенти и преподаватели в страната. Такъв инструмент ще има за първи път в България.
Работим в посока изграждане на капацитет в тази посока през последните години, като може би най-сериозният ни успех е организацията на националния конкурс „Най-добър младежки стартъп на България“ в партньорство със СУ и други 40 партниращи организации. Инициативата се провежда вече три последователни години и привлича проекти на млади хора от цялата страна. Конкурсът е трамплин за успешно осъществяване на планове за собствен бизнес във всички сектори на икономиката и цели да повиши предприемаческата култура на младите хора в България, включително за генериране и развитие на идеи, бизнес планиране, маркетинг, представяне пред инвеститори и др.
Сред подкрепените младежки компании има такива, които вече представят иновативния потенциал на България на международни изложения като Web Summit и Slush, включително с участие в СОР-28.
Наскоро на Ваше събитие споделихте новината, че в новия програмен период инвестиционен фокус ще бъде поставен върху по-слабо развитите региони в страната. Можете ли да дадете повече подробности?
Инвестиционният фокус върху по-слабо развитите региони, сред които попада и цяла Северна България, е от ключово значение за нас в новия програмен период. Над 85% от средствата, предназначени за кръгова икономика и енергийна ефективност, ще бъдат насочени към тези региони. Това включва инвестиции в устойчиви проекти, които ще подпомогнат не само икономическото развитие, но и ще осигурят по-добри условия за живот. Също така, ще се стремим да създадем условия за развитие на предприемаческа култура и иновации в други региони освен Югозападния, чрез специализирани финансови инструменти и подкрепа за новосъздадени и бързо развиващи се предприятия там, тъй като около 50 % от ресурса следва да бъде инвестиран в полза на тези региони.
С тези мерки целим да създадем една по-силна и устойчива икономика, която насърчава сближаването на регионите в България и стимулира допълнителните частни инвестиции в тази посока.
Вие имате дългогодишен опит в банковата сфера и сте работили в пряка комуникация с малкия и среден бизнес в регионите на България. Помогна ли Ви това в структурирането на новите фондове и какво от този опит прилагате и в сегашната си работа?
Категорично да. Между 70-80% от ресурса управляван от ФМФИБ се изпълнява чрез банки и финансови институции. Когато познаваш от практическа страна как те функционират, как формират рисковите си модели и бизнес стратегии, съпоставайки ги с пазарната конюнктура, можеш адекватно да създадеш съответните продукти, които да се изпълняват от финансовия посредник в полза на компанията.
Какъв е Вашият съвет към предприемачите, които търсят финансиране?
Да търсят професионална експертиза, за да намерят коя е правилната форма на финансиране за тяхната идея и продукт.