Георги Бонев е завършил медии и комуникации в Гринуичкия университет в Лондон. Там той се занимава с дигитални медии. Организирал е кариерни изложения в Лондон, Единбург, Берлин, Мюнхен и Хага, които подпомагат завръщането в България на наши студенти. След завръщането си у нас, заема различни позиции в сферата на комуникациите и корпоративните събития. Силно ангажиран с доброволчески инициативи на местно и национално ниво. В момента е фокусиран върху развиването на туристически продукт във Вършец. С уменията и опита, придобити зад граница, иска да допринесе за развитието на родния си град.
От медийно образование и кариера в Лондон до бизнес начинания във Вършец – как взехте решение да се завърнете на родното място и да се занимавате с туризъм?
Решението да се завърна в България беше комплексно. Динамиката на живот в Лондон, невъзможността да намериш баланс и отчасти носталгията изиграха най-голяма роля. Честно казано, нямах никаква идея какво предстои. Сега съм разпокъсан между Вършец и София. В родния ми град, основно помагам за развиването на туристическия бизнес на моето семейство. Паралелно с това, работим по стартирането на нов туристически проект, целящ да достигне до ниша, различна от характерната за града. Надявам се съвсем скоро да мога да разкажа повече. 🙂
Вършец е обичан курортен град, но като че ли още не е достигнал популярността на други СПА дестинации, като Велинград например. Какви според Вас са причините и как Вършец може да се нареди сред най-предпочитаните курорти в България?
Факт е, че продължаваме да лежим на стара слава, но именно от там трябва да се започне. Ние вече има на какво да стъпим и това е богатата ни история. Трябва сериозна работа в посока развиване на бранда „Вършец – първият СПА курорт в България“. Мисля че фиксацията да достигнем Велинград е вредна и замъглява правилния път за развитие. Ние трябва да гоним друг тип популярност – на бутиков курорт, с реминисценция на аристократизъм, предлагащ холистичен туристически продукт. Във Вършец има всички предпоставки да се развиват алтернативни форми на туризъм.
Помага ли си местният бизнес в по-малките населени места?
Моето наблюдение е, че си помага, макар че ми се иска да виждам повече общи инициативи, които биха допринесли за развитието на града и просперитета на местните общности.
Как би могъл да се разгърне потенциалът за селски туризъм в община Вършец? Знаем, че всички населени места от общината се гордеят с уникални природни дадености и културно-историческо наследство.
Вършец и културно-историческо наследство са две неща, които естествено принадлежат в едно изречение. Знаете, че темата за Банския комплекс ни е болна. Исторически погледнато, той е основополагащ за облика на града, последвалите славни години и обявяването ни за национален курорт. Смятам, че имаме нужда от работещи механизми и цялостна стратегия за опазването на емблематичните сгради. Предпоставките за развиване на културно-исторически туризъм са налице.
Фестивалът на козето мляко в село Горна Бела речка е страхотен пример за развиване на селски туризъм. Имаме нужда от все повече такива инициативи, които да привлекат хора от всички краища на страната.
Спечелихте за поредна година наградата Traveller Review Award 2024 г. от Booking.com за Вашето място за настаняване. Как се печели доверието на хората и кои са задължителни елементи на един успешен туристически продукт или услуга?
Наистина, имаме все повече гости, които повтарят или потретят. Когато правиш нещо с желание и страст, то се забелязва и оценява. За мен най-ключово е отношението. Малките неща правят разликата. Примерно, когато ни гостуват семейства за коледните и новогодишни празници, винаги оставяме подаръци за децата.
Какъв бихте искали да видите Вършец след 4 години?
Съдържащ в себе си славата на отминалия аристократизъм, съчетана с цветна и атрактивна нова визия. Предлагащ както отдих и спокойствие, така и ежедневие, изпълнено с културно-развлекателни дейности за местните и гостите на града.