За моста между фермерството и IT сферата: Историята на Криси и Нено

Кристина Костова е родом от гр. Любимец. Завършва бакалавър в University of Sheffield, специалност „Маркетинг“. Магистратура завършва във ВУЗФ – гр. София, специалност BI & ERP systems.  

Вече 7 години се развива успешно в IТ сферата, като към днешна дата позицията, която заема е Analytics Project Manager, а екипът й е съставен от 15 човека от цял свят. В последните 4 години е и любител-фермер.

Нено Костов е родом от с. Осетеново, община Павел Баня. Завършва бакалавър в  Технически Университет в гр. София, със специалност „Компютърни системи и технологии“. Има близо 12-годишен стаж в IT сферата, работил е в няколко различни компании, като към момента съчетава успешно кариерата на програмист с най-съкровената му мечта – фермерският живот.

Любовта на Криси и Нено ги отвежда в света на земеделието и запалва у тях искрата да развиват и популяризират фермерството сред младите хора. Двамата са заедно от 4 години и вървят ръка за ръка по пътя на сбъдването на общата им мечта – да развиват своето стопанство за американски боровинки и маслодайни рози.

Криси нарича себе си „инстафермер“, тъй като успешно поддържа всички социални мрежи на семейната ферма Roseberry Farm и реализира успешно всички продажби на свеж плод боровинки, както и домашно сладко от боровинки.

Нено се грижи за всички технологични и работни процеси, както и за внедряването на иновации във фермата.

Най-успешният малък „проект“ за Криси и Нено обаче е Коста – техният син, който те умилително наричат „малката боровинка“, която осмисля всички техни лични и професионални планове.

Как двама млади и успешни ИТ специалисти решават да се впуснат в света на фермерството?

Кристина и Нено: Казано с една дума – лесно!

Нено: Винаги съм искал да бъда по-близо до земята.Този досег със земята ме кара да се чувствам свободен и ми дава усещане за спокойствие и релакс. Този заседнал начин на живот, с който се асоциира офис работата, просто ми идваше в повече в дадени моменти и исках да правя нещо по-различно, което да ми дава свобода.

Кристина: Аз го приемам по – скоро като активна медитация, като същевременно с това подкрепям мъжа си и семейството си. Винаги съм имала влечение към това да комуникирам с различни хора, от различни социални слоеве.  Най – важното за мен винаги са били хората. Защото само с хора се живее. И колкото и AI (изкуственият интелект) да напредва и навлиза в живота ни, нищо и никога няма да замени човешката комуникация и човешките ценности.

 

Какви са най-големите предизвикателства пред младите фермери?

Нено: Липсата на време, защото се налага да комбинираме работата ни в IT сферата и работата във фермата. Защото ако работата като програмист я нямаше, то и фермата нямаше да съществува.

Кристина: На сградата на НС е изписан прочутият девиз „Съединението прави силата“. За наше огромно съжаление българските фермери (не само младите, а цялостно) сме всичко друго , но не и единни. Ние се опитваме да изградим малка общност от подкрепящи се фермери покрай социалните мрежи, но .. нещата изискват време и търпение, защото балканският ни манталитет се сменя много бавно.

Защо избрахте да създадете фермата именно в Казанлъшко и какви са предимствата на по-малката общност за създаване на бизнес?

Нено: Аз съм родом от с. Осетеново, община Павел Баня. Това е едната съществена причина да избера да развивам фермата именно в родното си място, а другото предимство на локацията е, че Павел Баня е една чудесна балнео дестинация.

Криси: Розовата долина, в която се намира нашата ферма, се слави с богатите си розови насаждения. В комбинация с боровинките, които отглеждаме, ние обогатяваме още повече региона и го правим още по-интересен и пъстър.

Фактът , че се намираме в близост до Калофер, Карлово и Казанлък ни носи още  добавена стойност към нашия бизнес сегмент. Хората тук са прекрасни.

Внедрявате ли иновации във вашето стопанство?

Нено: Да, използваме Ondo Smart Farming Solutions, която е система за автоматизирано напояване, торене и климат контрол за открити площи и оранжерии. Тази система ни спестява грубо на 1 човек от 4 до 5 часа на ден поливане. Отделно, системата ни дава възможност за дистанционно поливане и хранене на растенията. Редовно поливаме нашите насаждения и от София.

Какви са вашите цели за тази година по отношение на растеж и разширяване на стопанството?

Нено: Планираме да закупим още земя и да подобрим материалната база на фермата. По този начин ще постигнем още по-висока ефективност и качество на нашата продукция.

 

Абонирай се

Препоръчани:

Бъдещето на електронните услуги и дигитализацията на бизнес процесите в България до 2030 година

На 8 октомври, експерти обсъждат глобални тенденции, нови регулации...

Schmitz Cargobull избра България за първия си сервизен център в Централна Европа

Първият собствен сервизен център на Schmitz Cargobull в Централна...

Оръжейният завод „Арсенал“ отбеляза 100-годишнината си в Казанлък

С богата празнична програма и редица активности един от...

EuShipments.com и CloudCart с ново партньорство

ЕuShipments.com и CloudCart влизат в партньорство, което цели да...

Международна компания влага 12 млн. евро в разширението на завода си в Шумен

Турската компания "Сарк България" стартира изграждането на нова производствена...