Фонд на фондовете (ФнФ) представи постигнатите резултати и макроикономическите ефекти от изпълнението на финансовите инструменти за програмен период 2014-2020. Събитието обхвана теми, свързани с това как финансирането през изминалите години е повлияло на икономическото развитие в страната.
Фондът е разпределил над 1 млрд. лева ресурси между 15 различни инструмента през изминалия програмен период.
Екипът на Фонда сподели и агрегирана информация относно ключовите фактори за разкриване на потенциала на бизнеса, както и механизмите за създаване на устойчива заетост, развитие на регионите и адресиране на безработицата в страната.
По време на презентацията бяха разгледани и основните начини за реализиране на стратегическите цели на фонда, както и уроците, научени през изминалия програмен период. Бяха обсъдени и бъдещите планове за продължаване на инвестиционната подкрепа през новата многогодишна рамка 2021-2027 г.
Стана ясно, че активите на ФнФ за новия програмен период надхвърлят 1 милиард евро, което означава и „голяма отговорност да структурираме навреме финансови инструменти, които да отговарят на пазарните нужди“, според думите на Павел Лисев, изпълнителен директор и член на УС на Фонд на фондовете.
Едно от най-важните нововъведения в новия програмен период е териториалната насоченост на инвестициите – вече ще се търси регионална конвергенция на районите извън Югозападния, с фокус върху по-слабо развитите региони в страната.
Фондът на фондовете е получил мандат за управление на фондовете за градско и регионално развитие, с общ бюджет от над 460 млн. лева. Очаква се през втората половина на тази година да бъдат избрани и фонд мениджърите на Фонд „Предприемачество, чийто бюджет се равнява на 100 млн. евро.
Виктория Христова, изпълнителен директор на ФнФ сподели, че към момента се подготвят няколко споразумения за финансиране с управляващи органи по национални програми за периода 2021-2027 г. Сред тях са споразумения с Програма „Околна среда“ на стойност 68 млн. лв., Програма „Образование“ – 33 млн. лв., Програма „Морско дело, рибарство и аквакултури“ – 13 млн.лв.
Виктория Христова каза още, че в новия програмен период ще бъдат подкрепяни приоритетно дейности, свързани с дигитализация и цифровизация, засилване капацитета за научни изследвания и иновации, енергийна ефективност и преход към кръгова икономика.
Сред присъстващите на събитието бяха представители на упралвяващите органи на оперативни програми, фонд мениджъри, банки, както и други заинтересовани страни и партньори на ФнФ.